Berettyóújfalu térségében néha a földút jobb állapotú, mint az aszfaltút
- Hello Hajdú-Bihar
- 2018.03.28
A korrupció, az egészségügy és az oktatás problémái mellett a fiatalok elvándorlása és az úthálózat elhanyagoltsága aggasztja Hajdú-Bihar megye 4. választókerületének polgárait. Nem tudni, mire ment el a rendelőintézetre kapott negyedmilliárd forint, a mezőgazdaság pedig munkalehetőségeket tudna adni.
A Berettyóújfalu központú választókerületben 2014-ban a most is induló fideszes Vitányi István a voksok 47 százalékával nyerte el a mandátumot. A Jobbik jelöltje 29 százalékos eredményt ért el, míg a baloldali összefogás színeiben induló Varju László 19 százalékkal a képzeletbeli dobogó harmadik fokára állhatott fel. A Jobbik és a szocialisták idén új képviselő-aspiránsokat küldenek csatasorba.
Akárcsak országos szinten, Hajdú-Bihar megye 4. választókerületében is a korrupció–oktatás–egészségügy aranyháromszögén túl az utak, főként a mellékutak állapota a legfőbb megoldandó kihívás – derül ki a Hír TV Frontvonal című, a körzettel foglalkozó adásából. „Az egészségügyről jobb nem beszélni” – válaszolta a riporter kérdésére egy helyi asszony. Annak ellenére állítják ezt a helyiek, hogy a berettyóújfalui kórház-rendelőintézetnek jutott több mint negyedmilliárd forint fejlesztési forrás. „Van, mikor a földút jobb, mikor simább, ki van taposva” – kritizálta a mellékutak állapotát egy helyi férfi. Ugyanakkor érkezett panasz a kevés munkalehetőségre, a közmunka arcpirítóan alacsony bérére is. A megkérdezett fiatalok mindegyike a fővárosba költözne tanulni, hogy aztán a megszerzett tudást külföldi munkája során kamatoztassa.
Keresztesy Gergő, a Jobbik jelöltje a választóktól kapott visszajelzések alapján a munkalehetőségek hiánya miatt bekövetkezett elvándorlást tartja a legnagyobb problémának. Az egészségügy helyi állapotát ugyancsak kritizálta. Emlékeztetett, helyben népszavazást kezdeményeztek, hogy börtönkórház helyett a helyi egészségügyi intézmény XXI. századi fejlesztésére fordítsanak pénzeket. A térségben a mezőgazdaság hatalmas potenciával bír – mondta Keresztesy –, így az agrárium és az arra épülő ipar újraindítása lehetne a térség megtartó ereje, hogy a fiatalok itthon maradjanak, és „egy élhető, büszke Bihar” megvalósulhasson. Az úthálózatról szólva elmondta, ha az útépítések során korrupciómentesen lehetne eljárni, akkor a fő- és mellékutak fejlesztése is nagyobb mértékű lehetne. A jobbikos jelölt külön kitért az M4-es autópálya esetére: kilométerenként 4,5 milliárd forintba kerül az építkezés, amit az uniós szervek 27 pontban támadtak meg a túlárazások miatt.
Lencsésné Gál Mária lett az MSZP–Párbeszéd-pártszövetség jelöltje, aki jelenleg is pedagógusként dolgozik. Úgy látja, az önkormányzatok sokkal gondosabb gazdái voltak az oktatási intézményeknek, mint az állam. Élesen kritizálta a tankötelezettség korhatárának leszállítását, hiszen – mint mondta – így 16 évesen, gyakorlatilag nyolc általánossal kerülnek ki az oktatásból, de a térségben még szakmával sem biztos, hogy el tudnak helyezkedni az emberek. A szocialista jelölt szerint a választókerületben a geotermikus energia lehetőséget adna erőmű létrehozására, valamint a jó minőség talaj révén a haltenyésztés, illetve a virág- és zöldségtermesztés tarthatná itthon a fiatalokat.
A körzet politikai erőviszonyairól a kireszavazzunk.hu, valamint a taktikaiszavazas.hu weboldalon is tájékozódhat.
A Frontvonal című műsor Hajdú-Bihar megye 4. választókerületével foglalkozó teljes adása itt tekinthető meg: