2024. december 27.
Biztonsági ok miatt nagyobbak lesznek a gyógyszeres dobozok

Biztonsági ok miatt nagyobbak lesznek a gyógyszeres dobozok

2019. februártól a gyógyszertárakban mintegy 5 évig egy készítményből akár kétféle is elérhető lesz: egy kódolt és kódolatlan csomagolású változat.

Kétdimenziós vonalkóddal és egy „dézsmabiztos”, manipulálás elleni kóddal is el kell látni a vényköteles gyógyszereket 2019 februárja után egy európai bizottsági döntés nyomán - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmiszer-egészségügyi Intézet (OGYÉI) szerdán az MTI-vel.

A gyógyszerhamisítás ellen hozott uniós rendelkezés pontosan meghatározza azt, hogy kinek és hogyan kell ellenőriznie a gyógyszerek eredetiségét. Ez tulajdonképpen egy „végponttól végpontig” jellegű ellenőrzést jelent majd, a gyógyszerészeknek a kód alapján minden egyes doboz kiadása előtt meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az adott készítmény adatait a gyártó korábban rögzítette-e az adattárházban. Értékesítést követően a gyógyszerészek a kódot deaktiválják, így biztos, hogy a hamis termék fennakad a hálón, nem kerül a betegekhez.

A tájékoztatás szerint az informatikai adattárházba évi 17 milliárd doboz vényköteles gyógyszer adatait 4600 különböző gyártóhelyről jelentik majd be és mintegy 177 ezer gyógyszer-értékesítő ponton, vagyis gyógyszertárakban deaktiválják majd.

A biztonsági rendszer részeként 2019 februárjától a gyógyszeres dobozokon lesz egy kétdimenziós vonalkód, továbbá egy „dézsmabiztos”, manipulálás elleni eszköz is, amely a csomagolás eredetiségét bizonyító kód.

Mint írták, lesz néhány olyan változás is, amellyel a betegek is szembesülnek majd. A rendelet ugyan 2016-tól hatályos, de alkalmazni csak 2019. február 9-től kell, így lesznek olyan a készítmények, amelyek az alkalmazás időpontját megelőzően, biztonsági elemek nélkül kerültek forgalomba, de a lejáratuk napjáig árusíthatók lesznek.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mintegy 5 évig egy készítményből akár kétféle is elérhető lesz: egy kódolt és kódolatlan csomagolású változat. A biztonsági elem elhelyezése miatt a gyógyszeres dobozok mérete változhat, nagyobb lehet, ám a dobozban lévő gyógyszer közvetlen csomagolásának mérete nem módosul, így előfordulhat, hogy a nagyobb dobozban csúszkál majd a készítmény.

Az OGYÉI kitért arra, mindent elkövet azért, hogy az ellátórendszer valamennyi szereplője felkészült legyen.

Március végén közölte a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz), hogy mintegy félmilliárd forintból megkezdte a nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszer felállítását a HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. A rendszer műszaki kiépítését és az ehhez kapcsolódó technikai feladatokat a német tulajdonú Arvato Systems GmbH informatikai cég végzi.

Balogh Enikő Réka, a HUMVO ügyvezető igazgatója az MTI megkeresésére akkor közölte, hogy a rendszer folyamatos működtetése évente félmilliárd forintba kerül. A bevezetés, majd ezt követően a működtetés költségei a gyógyszer gyártóit és a forgalomba-hozatali engedélyek jogosultjait terhelik. Az első felhasználók csatlakozása és a tesztidőszak 2018 májusában indul, a fogyasztók az új típusú, egyedi azonosítókkal ellátott csomagolással először a 2019. február 9-ei indulás után találkozhatnak.

Greskovits Dávid, a Magyosz elnöke elmondta, hogy az egyedi azonosítók rendszerének bevezetésével összefüggő kezdeti beruházás kötelezettsége mintegy 20 milliárd forint ráfordítást igényel a szövetség gyártói tagvállalataitól, ebből a magyar kis- és közepes vállalatokra (kkv) mintegy 3-3,5 milliárd forint teher hárul.

Megosztás

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

Hello Ország

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

  • 2024.09.26

Fenntarthatóság, gyermekvédelem, esélyegyenlőség – és még hosszan folytathatnánk a társadalmilag fontos ügyek listáját. Abban egyetért a közvélemény, hogy ezekkel a témákkal foglalkozni kell, de a felelősségvállalás szintjeiről és szereplőiről már eltérően gondolkozunk. A CHERRISK friss kutatása a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos véleményeket vizsgálta, és érdekes eredményeket hozott.